WordPress to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią CMS. W rankingu przygotowanym przez Mobilerty.com upasował się na pierwszym miejscu, wyprzedzając Joomla czy Drupal.
Za popularnością WordPressa przemawia przede wszystkim prostota obsługi i intuicyjny interfejs. Jednak WordPress poza wieloma korzyściami niesie ze sobą też i główną wadę – podatność na ataki wirusów. Wyjaśniamy, jak w pełni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych na systemie WordPress.
Wirusy – największe zagrożenie WordPressa
Każdy potencjalny użytkownik Internetu może paść ofiarą wirusa. Ty i twoja strona również. Brak odpowiedniego zabezpieczenia, nie robienie na bieżąco backupów strony i aktualizacji WordPressa może doprowadzić do włamania się na stronę przez hakera lub złośliwy skrypt. Ok, i co dalej? W tym miejscu zaczyna się cała lawina.
Spowolnienie strony, “rozjechanie” szablonu lub pojawienie się dziwnego nowego użytkownika w panelu administracyjnym to tylko pierwsze skutki ataku wirusa. Wiedz, że sprawa może stać się o wiele poważniejsza. Atak może spowodować zmiany w kodzie strony, przez które wpisując w wyszukiwarce nazwę swojej domeny pojawią się podejrzane przekierowania. Najczęściej do stron erotycznych lub zawirusowanych. A to dopiero początek.
Jeśli nie dbasz o bezpieczeństwo swojej witryny internetowej możesz całkowicie ją utracić. A twoje dane na niej zawarte, w tym twoich klientów, jeśli zajmujesz się usługami, trafić w niepowołane ręce. Chyba tego byś nie chciał, prawda?
Bezpieczeństwo kosztuje, a raczej jego zaniedbanie. Zwłaszcza, że koszt odwirusowania strony na WordPressie w przypadku jej zawirusowania może opiewać nawet na 1500zł. Dlatego podjęcie zdecydowanych kroków w stronę zabezpieczenia strony to nie tylko wewnętrzny spokój, ale i oszczędność.